علت خونریزی حین رابطه جنسی

چرا برخی خانم‌ها حین رابطه جنسی دچار خونریزی می‌شوند؟

خونریزی حین رابطه جنسی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله مصرف داروهای خاص، مشکلات پوستی، بارداری زودرس و بسیاری موارد دیگر. در این مطلب می‌توانید هفت علت خونریزی حین رابطه جنسی را مطالعه نمائید؛ از جمله: استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری، عفونت‌های واژینال، یائسگی، سرطان دهانه رحم و…

خونریزی غیرمنتظره در طول رابطه جنسی ناخوشایند است، اما دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد. اولین نکته مهم این است که نباید خونریزی واژینال را نادیده گرفت.

همان گونه که خونریزی غیر منتظره از هر بخش از بدن هرگز نباید نادیده گرفته شود، خونریزی واژینال نیز در این مورد استثنا نیست. چه میزان خونریزی مشاهده شده در حد لکه‌ای روی لباس زیر شما باشد و یا جریان غیر منتظره‌ای که نیاز به نوعی حفاظت بهداشتی دارد. با توجه به این موضوعات، در ادامه به ۷ علت خونریزی حین رابطه جنسی اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

۱. پیشگیری از بارداری

مصرف قرص‌های ضدبارداری جدید، فراموش کردن قرص‌های پیشگیری از بارداری و یا تغییر در روش پیشگیری از بارداری می‌تواند منجر به خونریزی غیر منتظره شود، اما این تنها دلیل مشاهده خونریزی نیست.

زمانی می‌توانید این عوامل را دلیل اصلی خونریزی بدانید که از عدم وجود هرگونه عفونت واژینال مطمین باشید. هم چنین اگر خونریزی درست پس از تغییر در روش پیشگیری از بارداری اتفاق بیفتد، می‌توان انتظار داشت که دلیل آن تغییر روش در پیشگیری بوده است؛ اما اگر بعد از آن نیز خونریزی واژینال مجدد تجربه کردید حتما باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

۲. عفونت‌های واژینال

به عقیده متخصصان یکی از دلایل خونریزی حین رابطه جنسی وجود انواع عفونت‌ها است؛ بنابراین با دیدن هر نوع خونریزی غیرمنتظره مراجعه به پزشک ضروری است.

البته باید خاطر نشان کرد که بسیاری از عفونت‌های واژینال و دستگاه ادراری توسط آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان هستند، بنابراین بهتر است با آسودگی خاطر و هرچه زودتر به متخصص زنان مراجعه کرد.

همچنین جهت جلوگیری از ابتلا به این نوع عفونت‌ها چکاپ‌های دوره‌ای و رعایت بهداشت فردی و جنسی ضروری به نظر می‌رسد.

۳. حساس بودن پوست

حساس بودن پوست بدن و یا وجود هرگونه پولیپ پوستی نیز ممکن است دلیل خونریزی در طول یا بعد از رابطه جنسی باشد؛ زیرا این وضعیت می‌تواند در اثر تماس‌های پوستی حین رابطه نازک‌تر شده و موجب خونریزی گردد. با مراجعه به متخصص زنان می‌توانید در رابطه با وجود و یا عدم وجود پولیپ‌های پوستی در رحم مطلع شوید.

گاهی اوقات یک پولیپ کوچک بر روی دهانه رحم می‌تواند پس از رابطه جنسی خونریزی کند.

۴. بارداری؛ علت خونریزی حین رابطه جنسی

حاملگی زودرس نیز می‌تواند منجر به خونریزی غیر قابل انتظار شود. بنابراین اگر شما متوجه هر نوع خونریزی بین دوران قاعدگی و یا در هنگام رابطه جنسی شدید یک آزمایش بارداری نیز توصیه مناسبی است.

آزمایش بارداری به علت خونریزی نامعلوم برای تشخیص بارداری زودرس و شناسایی احتمال حاملگی خارج رحمی که نیاز به درمان فوری دارد، بسیار مهم است.

شما می‌توانید آزمایش حاملگی را در خانه انجام دهید، اما بهتر است که این کار را نزد متخصص زنان انجام دهید تا بتوانید در صورت نیاز از اقدامات اورژانسی بهره برده و هم چنین اگر نتیجه تست بارداری منفی بود نسبت به یافتن علت خونریزی اقدام کنید.

۵. یائسگی

سن هم می‌تواند عامل خونریزی واژینال یا خونریزی در طول رابطه جنسی باشد.

با افزایش سن و به خصوص بعد از یائسگی، پوست واژن به تدریج رطوبت و قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و هم چنین نازک‌تر می‌گردد که کلیه این عوامل می‌تواند علت خونریزی حین رابطه جنسی باشد.

بنابراین اگر نزدیک دوران یائسگی هستید، خونریزی می‌تواند به علت این امر باشد. اما با این حال بهتر است که یک بررسی سریع برای رد هر گونه علت جدی‌تر داشته باشیم.

۶. سرطان دهانه رحم

گاهی دلایل بالقوه جدی برای خونریزی واژینال وجود دارد. یکی از دلایل خونریزی پس از نزدیکی می‌تواند به دلیل تغییرات یا اختلالات در دهانه رحم باشد.

این تغییرات ممکن است به علت تغییرات سلولی یا رشد غیر عادی سلولی از جمله سرطان باشد. در این گونه موارد انجام سونوگرافی جهت معاینه ظاهر رحم و آزمایشات اسمیر بسیار توصیه می‌شود.

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =